Provence styl: Jak vtisknout kouzlo francouzského venkova do vašeho interiéru.

Provence Styl

Provensálský styl je krásným interiérovým stylem, který vám dokáže přinést do vašeho domova kouzlo jihu Francie. Charakteristické prvky tohoto stylu jsou např. bílé nebo pastelové barvy, rustikální dřevo, kované doplňky a dekorace s rostlinnými motivy. Pokud máte rádi romantiku a stoprocentní pohodlí, tento styl určitě zamilujete! V tomto článku vám ukážeme, jak se dá provensálský styl snadno a rychle přenést i do vašeho bytu či domu.

Historie Provence stylu

Provence styl je oblíbený interiérový styl, který pochází z jižní Francie. Jeho historie sahá až do 17. století, kdy se v tomto regionu začaly šířit prvky venkovského stylu.

V průběhu let se Provence styl vyvíjel a mísil s dalšími styly, jako je například rustikální nebo shabby chic. Nicméně si zachovává svou charakteristickou atmosféru připomínající slunnou krajinu a fialové políčka lavendule.

Dnes je Provence styl stále populární a oblíbený po celém světě pro svůj vintage šarm, jemné pastelové barvy, květinové motivy a rustikální prvky. Historie tohoto stylu nás stále inspiruje k vytváření pohodlných domovů plných romantiky a přátelské atmosféry.

Charakteristiky Provence stylu

Provence styl je jedním z nejoblíbenějších interiérových stylů, který vám přináší kouzlo francouzského venkova. Charakteristickým znakem tohoto stylu jsou světlé a jemné barvy, použití přírodních materiálů jako dřevo a kámen a romantické prvky jako květinové potisky a vintage doplňky. Provence styl je ideálním řešením pro ty, kteří touží po útulnosti a klidném prostředí, které nabízí venkovská Francie.

Barvy a materiály v Provence stylu

Provence styl je nejen o romantické atmosféře, ale také o použití správných barev a materiálů, které dodají pokojům nezbytný šarm. V tomto článku se podíváme na nejvhodnější barvy a materiály pro interiér v Provence stylu.

Barvy jsou klíčovým prvkem Provence stylu. Krásné tóny slunečnicového žlutého, levandulové fialové, olivově zelené a světle modré jsou typické pro tento styl. Tyto barvy mohou být kombinovány s neutrálními odstíny bílé, krémové a kaštanově hnědé. Důležité je zachovat vyváženost mezi teplými a chladnými tóny.

Kromě barev jsou také důležité materiály. Provence styl je charakteristický přirozeností a jednoduchostí. Proto bychom měli preferovat přírodní materiály jako je tradiční keramika, kámen, dřevo a látka s květinovými motivy. Pro textilie jsou typické rustikální bavlna a látka s vypychovaným vzorem.

Vzhledem k tomu, že Provence styl je inspirován francouzským venkovem, může být interiér zdoben květinovými motivy a dekoracemi, jako jsou věnce z levandule nebo zeleniny. Dokonce i kuchyně a jídelna mohou být v Provence stylu s použitím dřevěných nádob na potraviny, rustikálního nádobí a textilních ubrusů s květinovými motivy.

Celkově vzato, barvy a materiály jsou klíčové pro dosažení autentického Provence stylu. Použitím správných barev a přírodních materiálů dokážete okamžitě změnit atmosféru vašeho interiéru a dodat mu francouzský venkovský šarm.

Nábytek v Provence stylu

Pokud hledáte inspiraci pro zařízení vašeho domova v romantickém, ale zároveň elegantním stylu, zkuste se podívat na nábytek v Provence stylu. Tento interiérový styl patří mezi ty nejoblíbenější v posledních letech a jeho charakteristickými rysy jsou světlé barvy, jednoduché linie a přirozená dřevěná textura.

V Provence stylu najdete mnoho různých typů nábytku, od postelí a skříní až po stoly a židle. Všechny tyto kusy mají společné to, že jsou vyrobeny z kvalitního dřeva a mají povrch s patinou - tedy dojem starobylosti. Oblé tvary nábytku také přispívají k celkovému romantickému dojmu.

Pokud se chcete inspirovat bydlením ve francouzském venkovském stylu, je Provence styl tou správnou volbou pro vás. Sázet můžete např. na bělený masiv nebo kombinace béžových odstínů s prvky zejména krajkovými či květinovými motivy na potahy sedacích souprav,protože právě ty dodají prostoru dokonalý nádech harmonie a pohody. Celkově vládne v takovém interiéru určitá synergie, ve které se dokonale snoubí nejen pohodlí, ale i zbytek designových prvků.

Dekorace a doplňky v Provence stylu

Pokud toužíte po romantickém a útulném interiéru, Provence styl je tou správnou volbou. Tento francouzský styl se vyznačuje pastelovými barvami, přírodními materiály a vintage prvky. Jak ale dokonale doplnit Provence styl? Naše dekorace a doplňky jsou tím pravým řešením. Od květinových polštářů, přes keramické vázy až po košíky na pečivo - vše v Provence stylu najdete u nás. Vaše přeměna interiéru bude jednoduchá s našimi dekoracemi a doplňky.

Jak začít s Provence stylem v interiéru

Provence styl je oblíbený interiérový styl, který nabízí romantickou a zároveň rustikální atmosféru. Pokud vás tento styl zaujal a rádi byste si jej zavedli do svého domova, máme pro vás několik jednoduchých tipů.

1) Zvolte správné barvy - Provence styl je spojen s měkkými pastelovými odstíny a přírodními tóny. Sázejte na bledě modrou, levandulovou, béžovou nebo krémovou barvu.

2) Použijte rustikální nábytek - Provence styl vyžaduje jednoduché a pohodlné nábytkové kusy v rustikálním stylu. Dřevěná postel, masivní stůl nebo police ze starých desek jsou naprosto ideální.

3) Přidat květiny a rostliny - Nezapomeňte na květiny a rostliny, aby Interiér působil svěže a romanticky. Vhodné jsou různé druhy levandule, ale také jiné kvetoucí rostliny jako jsou růže či hortenzie.

4) Zaveste lehce průsvitné závěsy - Zvolte záclony nejlépe v bílé barvě se vzorkem. Tyto záclony propustí dostatek světla a dodají místnosti lehce romantický charakter.

Tip: K Provence stylu se hodí i vzdálenost od moderních prvků a nových technologií. Raději zvolte retro lampičku, nebo malebnou keramiku.

Příklady interiérů v Provence stylu

Provence styl je oblíbený interiérový styl, který přináší do domu pocit klidu a pohody. Pokud se i vy rozhodujete o zařízení svého bytu či domu v tomto stylu, přinášíme vám přehled párkrát krásných interiérů s prvky Provence stylu, které vás mohou inspirovat. Tyto interiéry lákají k odpočinku a uvolnění a vytvářejí tak ideální prostor pro relaxaci a okouzlení. Podívejte se na několik příkladů krásných interiérů v Provence stylu a nechte se inspirovat k novému zařízení vašeho bydlení!

Závěr - Provence styl je ideální volbou pro ty, kteří touží po romantické atmosféře a rustikálním pocitu ve svém interiéru. Tento styl vychází ze slunné jihofrancouzské provincie a charakterizuje ho světlé pastelové barvy, vintage nábytek a přirozený dekor jako jsou květiny či dřevěné prvky. Pokud máte rádi lehkost a pohodlí, určitě si zamilujete Provence styl.

Publikováno: 19. 04. 2023

Kategorie: interiéry

Autor: Tereza Němčická

Tagy: provence styl | interiérový styl