Zářivé kouzlo ve vašem domě: Neotřelé nápady na využití lampionů jako světelné dekorace

Lampiony

Úvod:

Když hledáte originální a nápaditou světelnou dekoraci na oslavu, nebo jen prostě na zpestření domova, rozhodně byste neměli zapomenout na lampiony. Tyto kouzelné svítící objekty dokážou velmi rychle vytvořit jedinečnou a příjemnou atmosféru, kterou ocení nejen dospělí, ale i děti. V našem článku se dozvíte vše o tom, jak si vybrat ty správné lampiony pro váš event nebo domov.

Historie lampionů jako světelné dekorace

Historie lampionů jako světelné dekorace

Lampiony jsou již po staletí používány jako krásná a romantická světelná dekorace. Jejich historie sahá až do starověké Číny, kde byly původně využívány pro osvětlení cest a chránění před zlými silami. Tyto lampiony se postupem času staly součástí slavnostních oslav a průvodů.

V období dynastie Tchang (618-907) začali umělci vyrábět lampiony s různými motivy a vzory, což zvyšovalo jejich estetickou hodnotu. Postupem času se tradice užívání lampionů rozšířila do Japonska, Koreje a dalších částí Asie.

V Evropě se lampiony staly populární v 18. století, kdy byly používány na venkovských slavnostech a trzích. V té době byly nejčastěji vyrobeny z papíru nebo pergamenového papíru s různými malbami.

V moderní době jsou lampiony oblíbenou dekorací na svatebních, narozeninových nebo vánočních oslavách po celém světě. Jsou také využívány při různých kulturních akcích, jako jsou například festivaly a průvody.

Dnes jsou lampiony vyráběny z různých materiálů, včetně papíru, textilu a plastu. Existují také moderní lampiony s LED osvětlením, které umožňují různé barevné efekty.

Lampiony stále zůstávají populární díky své kráse a romantické atmosféře, kterou dokážou vytvořit.

Materiály používané k výrobě lampionů

Lampiony jsou oblíbenou světelnou dekorací jak pro venkovní, tak i vnitřní prostředí. Základem každého lampionu jsou materiály, které se používají k jeho výrobě. Tyto materiály mohou být velmi rozmanité a zahrnují například papír různých barev a vzorů, průhledné fólie, dřevo nebo dokonce kovy.

Papírové lampiony jsou nejčastěji používaným typem lampionů. K výrobě se používají speciální papíry různých barev a tlouštěk, které jsou odolné proti ohni. Papír je potom tvarován do kulatého či oválného tvaru a na vrcholu je umístěn držák se svícínkem nebo elektrickým zdrojem světla.

Průhledné fólie se nejčastěji používají jako povrchová úprava lampionů. Dají se snadno kombinovat s dalšími materiály, jako je například papír či dřevo. Fólie mohou být různých průsvitností a tak umožňují různé efekty při osvícení.

Dřevěné lampiony mají tradiční vzhled a jsou určeny především pro venkovní použití. K výrobě se používají různé druhy dřeva, které jsou odolné proti povětrnostním podmínkám. Lampiony mohou být opatřeny sklem nebo jakousi síťkou, která chrání svíceník před větrem.

Kovové lampiony jsou nejrobustnějším typem lampionů. Používají se zejména venku a jsou vyrobeny z kovových materiálů jako je například mosaz, měď nebo nerezová ocel.

Kromě těchto materiálů se do výroby lampionů mohou zapojit i další. Každý materiál má své specifické vlastnosti a tak umožňuje tvořivost při návrhu jedinečných lampionů.

Různé druhy lampionů a jejich využití v dekoraci

Různé druhy lampionů a jejich využití v dekoraci jsou skvělým způsobem, jak přidat do vašeho interiéru nebo exteriéru krásné světlo a útulnost. Existuje nespočet možností, jak můžete lampiony použít - mohou být visící, stojící nebo dokonce plovoucí. Můžete je umístit na stromy, stoly, do okna nebo je použít jako součást svatební výzdoby. Některé druhy lampionů jsou vyrobeny z papíru, jiné z kovu nebo skla a každý typ má svou jedinečnou krásu. Bez ohledu na to, pro jaký druh lampionu se rozhodnete, budete si užívat teplé a romantické světlo po celý večer.

Jak vyrobit lampiony doma

Pokud chcete vytvořit svůj vlastní lampion doma, je to docela snadné a zábavné! Můžete použít různé materiály jako papír, tkaničky nebo provázek, aby vaše lampiony měly speciální vzhled. Pokud máte rádi recyklaci, můžete také použít staré sklenice nebo krabice a přetvořit je na krásné světelné dekorace.

V následujících krocích se dozvíte, jak si vyrobit lampiony doma s různými materiály:

1. Papírové lampiony

- Potřebujete: barevný papír (nejlépe tenký papír), lepidlo, nože či nůžky a svícení nebo malou LED žárovku.

- Postup:

a) Vystřihněte dva stejné tvary ze svého barevného papíru - mohou být kulaté, oválné nebo ve tvaru hvězdy.

b) položte jednu část od sebe stranou a dálkově rozstřihujte do cca 2 cm od okraje. Opakujte totéž s druhým tvarem.

c) Položte jednu část na druhou a pevně je spojte lepidlem nebo provázkem - dejte pozor na to, aby oba tvary měly identickou orientaci. Na konci může být stužka, na kterou umístíte LED žárovku nebo svícení.

d) Opakujte postup pro další lampiony podle vašeho výběru barvy a velikosti!

2. Lampiony z provázku

- Potřebujete: provázek nebo bambusové tyčky, lepidlo, nože či nůžky a světelné řetězy nebo malé LED žárovky.

- Postup:

a) Pokud používáte bambusové tyčky, spojte je k sobě v kruhu a zafixujte lepidlem. Pokud používáte provázek, spalte dva konce dohromady a tvoří to poutko na vrcholu lampionu.

b) Okolo vámi vytvořeného rámu pevně navinete provázek nebo tkaničky - pevně ho přivazujte každých 2 cm.

c) Když dosáhnete požadované délky, uzavřete lampion odspodu pomocí více odvazování balíku tkaniček. Opakujte postup pro další lampiony.

3. Recyklované sklenice

- Potřebujete: staré sklenice (např. od zavařovaček), barevný papír nebo látku, lepidlo a malou LED žárovku.

- Postup:

a) Hledáme staré sklenice a odstraňte z nich stírací štítek.

b) Nařežeme na vámi vybraný materiál pruh a přilepte ho k sklenici pomocí lepidla. Pokračujte, dokud nebudete mít kompletně pokrytou celou sklenici.

c) Nakonec umístěte dovnitř sklenice malou LED žárovku.

d) Můžete opakovat stejný postup pro další sklenice a vytvořit unikátní světelné dekorace.

Tak to jsou tři různé způsoby, jak si doma jednoduše vyrobit krásné lampiony – zkuste to sami a osvětlujte svůj domov novým způsobem!

Nápady na využití lampionů v různých prostorách

Pokud hledáte nové a originální způsoby, jak osvětlit různé prostory ve vašem domě nebo na veřejnosti, lampiony jsou skvělou volbou. Tyto kouzelné světelné dekorace mohou poskytnout romantický a příjemný pocit téměř všude. Zde je několik nápadů na to, jak je použít:

- V obývacím pokoji mohou být lampiony hezkým doplňkem k žebravým dekoracím a květinám. Pro zvýraznění rohů místnosti postavte velké lampiony do každého jednoho.

- V ložnici mohou být lampiony skvělým zdrojem jemného osvětlení pro chvilky relaxace. Můžete také umístit malé lampiony na noční stolky.

- Na terase nebo balkonu se hodí venkovní lampiony, které dají okolí pohodovou atmosféru i za šera. Lze použít bateriové nebo solární varianty.

- Na svatebním přijímání jsou slavnostní papírové lampiony ideálním doplňkem pro krásné fotky v noci.

- Do restaurace dodají elegantnost a svátečnost v kombinaci s kvetinami.

Zkrátka, lampiony mohou být všude! Zkuste použít různé barvy a velikosti pro širší efekt. S lampiony vaše místnost bude okamžitě živější a lépe osvětlená.

Závěr a doporučení pro výběr lampionů.

Pokud se chystáte vyzdobit svou zahradu, balkón nebo terasu pomocí lampionů, je důležité vybrat správné typy, které vám poskytnou optimální světelný efekt a budou spolehlivě fungovat. V závěru doporučujeme volit lampiony od renomovaných výrobců s kvalitními materiály a moderní LED technologií pro úspornost a dobrou viditelnost. Dále dejte pozor na velikost lampionů, aby byly vhodné pro konkrétní prostor a umístění. Pokud plánujete použít více lampionů najednou, doporučujeme volit varianty se zapojením do sítě pro usnadnění instalace. V neposlední řadě, nezapomeňte pořídit dostatečné množství baterií či nabijet akumulátory pro co nejdelší svícení vašich dekorací. S těmito tipy bude vaše světelná výzdoba naprosto dokonalá!

Publikováno: 23. 06. 2023

Kategorie: bydlení

Autor: Vladislav Kopecký

Tagy: lampiony | světelná dekorace